קבלני איטום חומרי איטום מילון מונחים מאמרים
    
 
קטגוריה:חפש לפי:
מילות חיפוש:
 
 
איטום אדניות   איטום בריכות, מאגרי מים   איטום גגות - בחומרים אקרילים, פולימרים   איטום גגות - ביריעות ביטומניות או זיפות
איטום גגות - מידע כללי על שיטות האיטום   איטום גגות קלים, גגות אסבסט   איטום גינות גג   איטום גשרים, מסעות בטון, אספלט
איטום ובידוד קירות עם חיפוי אבן   איטום ותיקון גגות רעפים   איטום חלונות , דלתות   איטום מקלחות, חדרי רחצה,חדרים רטובים
איטום מרפסות, גגות מרוצפים   איטום מרתפים מבפנים (איטום שלילי)   איטום מרתפים, מקלטים, מבנים תת קרקעיים   איטום סדקים
איטום תפרי התפשטות   איתור נזילות   בעיות עיבוי   חומרי איטום, חומרי אטימה והדבקה
ניקוז, צנרות ומערכות ניקוז   שיקום חזיתות, בטון, עמודים   
מערכות ניקוז, תיכון ובצוע.
מאת: אבי גנאח -אחוזת בית
11/09/2008 09:55:41
מאמרים ניקוז, צנרות ומערכות ניקוז

מערכות ניקוז, תיכון ובצוע.

מאת אבי גנח- אחוזת בית הנדסה ובינוי.
מאמר על חשיבות מערכות ניקוז במבנים. המאמר מפרט על חשיבות מערכות ניקוז עיליות ותת קרקעיות.

 

 

המאמר מובא במלואו באדיבות אחוזת בית – הנדסה ובינוי.

 

 

עיקרון הפעולה של רוב מערכות הניקוז דומה ,ומבוסס על כך שהמים מוסעים מהמבנה לנקודת איסוף ( אחת או יותר ) ומשם מורחקים לנקודת איסוף מרכזית . פעולת הסעת המים על ידי צינורות ניקוז ו/או אלמנטי ניקוז שונים מבוססת על עיקרון הגרביטציה , כך שתנועת המים היא מהמקום הגבוה למקום הנמוך .

 

 יש להקפיד הקפדה יתרה על עיקרון זה במיוחד בניקוז אופקי על מנת שלא ייווצר מצב בו המים אינם מוסעים אלא מצטברים באזור אחד או במספר אזורים בתחתית המבנה, כך שנוצרים אזורי הצפה מקומיים .

 

ניקוז המים משטח פני המבנה הוא פעולה אינטגראלית במסגרת ביצוע עבודות האיטום הכלליות , הן בחלק העליון של המבנה והן בחלק התחתון . הניקוז הוא מרכיב חשוב בהגנת המבנה מפני חדירת מים. ניקוז טוב ויעיל יכול לפתור במידה רבה בעיה זו , אולם הוא אינו בא במקום האיטום אלא כתוספת וכגיבוי.

 

ניקוז המבנה העליון מתרכז בעיקר בהיקף המבנה באזור הגג – ניקוז אשר מטרתו היא קליטת מי הגשמים , איסופם לקולטנים והרחקתם הן מהגג והן מהמבנה, כך שלא יחדרו לקרקע בקרבת המבנה. הניקוז העילי והניקוז התת קרקעי שונים במהות תפקודם ושיטת הביצוע , אולם קיים קשר הדוק ביותר בניהם מכיוון שאי ביצוע ניקוז עילי יוביל בהכרח לחדירת מים לתת הקרקע באזור המבנה התחתון – דבר אשר בהחלט ניתן ורצוי למנוע ו/או להקטין .

 

מעבר לעובדה כי יש לאטום את המבנה התת קרקעי מפני המים הנמצאים בתת הקרקע על מנת שלא יחדרו אליו, יש לתת את הדעת על כך שחשוב להרחיק את המים מקירות המבנה , רצפותיו ויסודותיו עד כמה שניתן על מנת להקל על מערכות האיטום השונות . הפתרון המקובל ביותר הוא ביצוע מערכת ניקוז בהיקף המבנה ובסמוך לקירותיו . כאן המקום לציין כי לא ניתן לבצע מערכות ניקוז עבור כל סוגי המבנים בגלל התנאים הסביבתיים המשתנים. לדוגמא : מבנה אשר טמון בסביבות מי תהום – אין למערכת הניקוז כל השפעה על המצאות המים בקרבתו , ועל כן מערכות ניקוז בסביבות עתירות מי תהום אינן יעילות.

 

קיימים סוגים שונים של מערכות ניקוז תת קרקעיות המיועדות לאלמנטי המבנה האנכיים והן לאלמנטי המבנה האופקיים . אלו הם בד"כ צינורות פלסטיים שרשורים מחוררים עם ציפוי של בדים גיאוטכניים, כאשר האלמנטים האנכיים הם לוחות בחתכים תלת מימדים המוצמדים אל קירות המבנה, ומסיעים את המים מראש המבנה לתחתיתו - משם הם מורחקים על ידי מערכת הניקוז האופקית. מערכת ניקוז אופקית צריך שתותקן מתחת לרצפת המבנה ובסמוך לייסודותיו. אין להתקינה מתחת ליסודות המבנה מכיוון שבמצב כזה עלולים להיווצר כיסי מים בלתי מנוקזים בין היסודות לרצפה התחתונה .

 

יתרון חשוב של מערכת ניקוז תת קרקעית הוא הקטנה משמעותית של הלחץ ההידרוסטאטי על קירותיו ורצפותיו של המבנה . לחץ זה באם אינו נובע ממי תהום תמידיים , עשוי להשתנות עקב ירידת גשמים ונגר תת קרקעי. עובייה של הרצפה התחתונה נגזר לעיתים מהלחץ ההידרוסטאטי הצפוי תחתיה , ועל כן ניקוז יעיל אשר ירחיק את המים מאזור הרצפה עשוי לאפשר את הקטנת עובייה של הרצפה באופן משמעותי .

 

תפקיד חשוב אותו ממלאות מערכות הניקוז האנכיות הוא הגנה על האיטום האנכי. אלמנטי הניקוז הנפוצים מוצמדים לאיטום הקיים ( בד"כ על ידי הדבקה ) ומשמשים לשתי מטרות במקביל – ניקוז המים מפני הקיר , והגנה מפני המילוי החוזר . מערכות ניקוז אנכיות כאלה לא רק שמבטלות את הצורך בביצוע שכבת הגנה על האיטום ( דוגמאת לוחות פוליסטירן מוקצף – קל קל ) אלא גם מבטלות את צורך השימוש בחומר מיוחד ועדין לשם מילוי חוזר .

 

לסיכום : יתרונותיהן של מערכות ניקוז במבנה התת קרקעי הם בשיפור עמידותו בפני חדירת המים וסיוע למערכת האיטום .

 

אבי גנח

מקור : אחוזת בית – הנדסה ובינוי.

 

 
  אתרים מומלצים:  סיקה   אדריכלות   איטומן   פזקר   ביטום   
הוספת עסק לאינדקס | אודות | קישורים מומלצים | מאמרים | פורום | הגשת מאמר | צרו קשר חומרי איטום קבלני איטום מילון מונחים